Ta oferta jest nieaktywna.
Sprawdź aktualne oferty
w Kazimierzu Dolnym.
Dom przy ul. Małachowskiego 19 w Kazimierzu Dolnym, obecnie Oddział Muzeum Nadwiślańskiego, zwany willą „Pod Wiewiórką”, powstał w roku 1936. Należał do pisarki, Marii Kuncewiczowej i jej męża, prawnika, literata i polityka ruchu ludowego, Jerzego. Autorem projektu willi był Karol Siciński. To postać związana z Kazimierzem. Siciński był pasjonatem tego miasta w okresie dwudziestolecia międzywojennego, autorem zrealizowanych tu projektów architektonicznych oraz osobą odpowiedzialną za wiele prac rewaloryzacyjnych po II wojnie światowej. Przestronna willa, zbudowana z białego kamienia (opoki kazimierskiej) i drewna miała być domem letniskowym Kuncewiczów. Tę rolę pełniła tylko do września 1939 r. Okres II wojny światowej Kuncewiczowie spędzili na emigracji (Francja, Wielka Brytania) dzieląc los wielu polskich intelektualistów. W tym czasie Kazimierz Dolny zajęli naziści. Do willi wprowadził się jeden z lekarzy wojskowych, będący pracownikiem utworzonego w Kazimierzu sanatorium dla rekonwalescentów wojennych. Latem 1944 willę zajęli żołnierze Armii Czerwonej i utworzyli w niej sztab wojskowy. W czasie okupacji zniszczeniu uległo wyposażenie domu, z pieczołowitością gromadzone przez Kuncewiczów. Po zakończeniu wojny nie wrócili do Polski, lecz zdecydowali się pozostać na emigracji. W latach 50. XX wieku wyjechali do syna, Witolda do Stanów Zjednoczonych. Maria Kuncewiczowa przyjęła ofertę pracy na wydziale slawistyki Uniwersytetu w Chicago i nic nie wskazywało, że kiedykolwiek powrócą do Polski.
Ich dom nie został bez właściciela. W latach 40. i 50. był ośrodkiem wczasowym i kolonijnym dla dzieci pracowników Urzędu Bezpieczeństwa.
Kuncewiczowie powrócili do Polski dopiero na początku lat 60. XX w. Udało im się również odzyskać dom w Kazimierzu Dolnym. Mieszkali tu część roku, gromadząc wokół siebie wybitne osobistości (malarzy, pisarzy, dziennikarzy, polityków).Jesienie i zimy spędzali na podróżach, wynikających po części ze zobowiązań zawodowych pary. Po śmierci Jerzego Kuncewicza ( w roku 1984), Maria zdecydowała, że nie opuści już Kazimierza. Obietnicy dotrzymała do śmierci – w roku 1989. Zgodnie z ostatnią wolą pisarki, jej kazimierski dom przez lata jednoczył artystów i był swoistym ośrodkiem pracy twórczej. Wszyscy byli członkami Fundacji Kuncewiczów, założonej przez syna Marii i Jerzego – Witolda. W roku 2005 Witold sprzedał dom Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym. W jego zakupie pomogły m.in. datki zgromadzone przez wolontariuszy – dawnych członków Fundacji. Resztę brakującej kwoty wyasygnowano z budżetu samorządu województwa lubelskiego.
Obecnie działa tu muzeum literackie poświęcone Kuncewiczom. Zachowane wnętrza wraz z ich oryginalnym wyposażeniem przygotowano tak, aby zwiedzający miał wrażenie pobytu we wciąż zamieszkałym, tętniącym życiem miejscu. Pokoje to także miejsca ekspozycji muzealiów m.in. cennych mebli, obrazów artystów związanych z Kazimierzem Dolnym z okresu kolonii artystycznej założonej przez Tadeusza Pruszkowskiego, niezwykłych pamiątek przywożonych przez Kuncewiczów z dalekich podróży, rodzinnych fotografii i archiwaliów.
Niewątpliwą ozdobą domu jest otaczający go ogród. Położenie willi Kuncewiczów z dala oz zgiełku ruchliwego w sezonie turystycznym Rynku kazimierskiego pozwala na relaks i prawdziwy odpoczynek w otoczeniu natury i literatury.
Ciekawostką może być również to, że w „Willi pod Wiewiórką” są dwa pokoje gościnne udostępniane turystom. Można więc naprawdę tu zamieszkać, napawając się widokiem, który kiedyś zauroczył Marię Kuncewiczową i stał się inspiracją do spopularyzowanej przez film Andrzeja Barańskiego książki „Dwa Księżyce”.
Informacje praktyczne.
Godziny otwarcia muzeum:
od 1 kwietnia do 30 września: codziennie w godz. 10:00-17:00
od 1 października do 31 marca codziennie z wyjątkiem wtorku w godz. 09:00-16:00
Muzeum jest nieczynne jedynie 1 stycznia (Nowy Rok), Niedziela Wielkanocna, 1 i 11 listopada oraz 25 grudnia (Boże Narodzenie)
CENNIK:
bilet normalny – 6 zł
bilet ulgowy – 4 zł
bilet rodzinny dla dwojga opiekunów z dziećmi do lat 18 – 15 zł
dzień wolnego wstępu: środa
W muzeum odbywają się lekcje, warsztaty i oprowadzania kuratorskie (szczegóły na stronie Sprawdź dostępność). Polecamy także fan page FB/DomKuncewiczow
Stawiamy na proste i wygodne rozwiązania w wyszukiwaniu noclegów. Użyj praktycznych filtrów. Zarezerwuj online lub zadzwoń do gospodarza.
Obsługa instytucji płatniczej, weryfikacja obiektów i ochrona transmisji certyfikatem SSL to gwarancja bezpieczeństwa transakcji.
W Noclegowo nie ma opłat za obsługę rezerwacji, a przejrzystość cen to nasz priorytet. Łączymy komfortowy wypoczynek z przystępnymi cenami.