Ciechocinek – co zobaczyć w okolicy? Jak działają tężnie?
Wielu z nas ta niewielka miejscowość na Kujawach, kojarzy się wyłącznie z pobytami rehabilitacyjnymi w sanatoriach. W istocie, tutejsze uzdrowiska są znane i cenione w całej Polsce. Chcielibyśmy jednak odczarować mity i pokazać Wam tę lokalizację z nieco innej strony. Poznajcie na nowo Ciechocinek. Podpowiemy dziś, co zobaczyć w okolicy, a także wyjaśnimy do czego służą tężnie solankowe.
Co zwiedzić – Ciechocinek i okolice
Ciechocinek to malownicza miejscowość uzdrowiskowa w kujawsko-pomorskim. Jej położenie sprawia, że staje się idealną bazą wypadową, jeśli planujemy zwiedzanie Torunia (26 km), Włocławka (37 km), Dobrzynia nad Wisłą (58 km), a nawet Bydgoszczy czy Inowrocławia. Około 100 kilometrów od Ciechocinka, na drodze do Poznania znajduje się także pierwsza stolica Polski – Gniezno. Samo ulokowanie Ciechocinka na mapie może być więc zachętą do jego odwiedzenia. A co poza tym?

Ciechocinek na rowerze
Ciekawą wiadomością dla zwolenników tej formy podróżowania jest fakt, że przez miasto przechodzi szlak rowerowy z Torunia do Włocławka. Trasa liczy łącznie 63 kilometry. Wyruszając jednak z samego Ciechocinka, mamy do pokonania połowę. W drodze można podziwiać piękne krajobrazy, mijając kolejno: ruiny zamku w Raciążku, rynek w Nieszawie czy nadwiślański Gąbinek. W pobliżu znajduje się również pięć szlaków pieszych:
- Ciechocinek – Kuczek – Raciążek (8 km, oznaczenie zielone),
- Ciechocinek – Słońsk Dolny – Wołuszewo (8 km, oznaczenie niebieskie),
- Kuczek – Odolin – Otłoczyn (11 km, oznaczenie czarne),
- Podole – Ciechocinek – Wołuszewo – Aleksandrów Kujawski – Służewo (24 km, oznaczenie żółte),
- Toruń – Ciechocinek – Nieszawa (41 km, oznaczenie czerwone).

Ciechocinek – tężnie
Naturalna filtracja powietrza i tworzenie leczniczego mikroklimatu – tak w skrócie można opisać funkcje, które pełni tężnia. W jaki sposób? Woda solankowa, czerpana z podziemnego źródła, wtłaczana jest do specjalnie skonstruowanych rynienek na szczycie drewnianej konstrukcji. Spływając z samej góry, powoli przesącza się przez wypełnienie budowli, stworzone z tarniny. Pod wpływem czynników zewnętrznych (promienie słoneczne i wiatr) odparowuje, uwalniając do powietrza cenne pierwiastki jodu, bromu czy też sodu. Tak właśnie działa ciechociński zespół tężni, który – wraz z Parkiem Zdrojowym – w 2017 roku znalazł się na liście 11 nowych Pomników Historii. Pobyt w tężni szczególnie zalecany jest cierpiącym na schorzenia tarczycy oraz z powodu alergii, jednak u wszystkich wpłynie on pozytywnie na układ odpornościowy. Osobami, które powinny skonsultować wizytę w Ciechocinku z lekarzem są chorzy na niewydolność naczyń wieńcowych i nowotwory. Uważać powinni również pacjenci po zawale serca oraz z nadwrażliwością na jony zawarte w solance.

Festiwal Romów – Ciechocinek
W każde wakacje, na stadionie CSK „Zdrój” w sąsiedztwie tężni, odbywa się też wyjątkowe wydarzenie – Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. Do życia powołał go w 1997 roku Don Vasyl, romski kompozytor i autor tekstów. Od tego czasu zorganizowano już 23 edycje, które – również dzięki emisji telewizyjnej – pokochało w Polsce wielu widzów. W tym roku, z uwagi na stan epidemii nie zaistniał on w planowanej formie, jednak twórcy postarali się o rekompensatę dla widzów w postaci kilku koncertów galowych z mniejszą ilością widowni. Jeśli lubicie poznawać inne kultury, jak również bawić się przy ciekawej muzyce – warto wybrać się do Ciechocinka właśnie w lipcu. Falowanie kolorowych sukien w rytm tradycyjnych, romskich utworów z pewnością na długo zapadnie Wam w pamięć.

Mamy nadzieję, że nieco odczarowaliśmy w Waszych oczach to miejsce. Koniecznie dajcie znać, czy wybralibyście się do Ciechocinka i okolic na aktywny wypoczynek lub festiwal, czy też spróbowalibyście „tradycyjnego” pobytu w uzdrowisku? :)
Zobacz również
Oceń artykuł: