Dlaczego warto odwiedzić Łazienki Królewskie w Warszawie? Cztery powody
Zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy to jedna z wizytówek stolicy naszego kraju. Wciąż tętniący życiem, skrywa wiele bogactw. Dlaczego warto odwiedzić Łazienki Królewskie w Warszawie? Wymieniamy cztery powody, choć z pewnością każdy odnajdzie własny!
Spis treści
Kiedy powstały Łazienki Królewskie?
Historia Łazienek Królewskich w Warszawie rozpoczyna się pod koniec XVII wieku, kiedy to pierwszą budowlę w parku kazał postawić Stanisław Lubomirski. Owym budynkiem była barokowa łaźnia. Właśnie stąd zaczerpnięto nazwę obiektu. Niemal sto lat później, król Stanisław August Poniatowski, zlecił jego rozbudowę. Od tego momentu, odnowiony w stylu klasycystycznym Pałac na Wyspie, stał się letnią rezydencją władcy. Otoczenie budowli sprzyjało przyjmowaniu gości, toteż Stanisław August organizował tutaj – wzorowane na spotkaniach francuskich literatów – obiady czwartkowe.

Łazienki Królewskie – pomnik Chopina
Wspomnieliśmy już o przyrodzie, która jest jedną z atrakcji warszawskiego parku. Można tu swobodnie odpocząć, ale także nasycić zmysł wzroku naturalnym pięknem drzew i kwiatów. Na terenie kompleksu znajdują się cztery ogrody. Każdy z nich prezentuje inną stylistykę. Najstarszy z nich – Ogród Królewski – zaaranżowany jest w stylu włoskim. Jego alejki rozchodzą się od pałacu jak ramiona gwiazdy. W XIX-wiecznym Ogrodzie Romantycznym zobaczycie słynną świątynię Sybilli, w Modernistycznym natomiast – rzeźbę z podobizną Fryderyka Chopina. Ciekawostką jest także czwarty skwer – Ogród Chiński z mostkiem łączącym dwie altany. Cały park cudownie prezentuje się także w jesiennych barwach.

Architektura Łazienek Królewskich
Najbardziej przyciągającą budowlą na terenie parku jest z pewnością Pałac na Wyspie. Za jego projekt odpowiadali dwaj architekci – Domenico Merlini oraz Jan Kamsetzer. W parku odnajdziecie jednak o wiele więcej okazałych gmachów. Biały Dom, Pałac Myślewicki, Podchorążówka, a także liczne, mniejsze pawilony – warto odwiedzić każdy z tych oryginalnych zabytków. Na uwagę zasługuje także Stara Oranżeria, gdzie obecnie mieści się galeria rzeźby oraz Teatr Królewski. Poza tym usytuowanym w budynku, znajduje się tu także amfiteatr na świeżym powietrzu, inspirowany ruinami rzymskiego Forum.

Muzeum – Łazienki Królewskie
Stanisław August Poniatowski był miłośnikiem sztuki. Przyjeżdżając do warszawskich Łazienek, możemy podziwiać jego kolekcje rzeźb. Swoje kopie posągów antycznych i włoskich, król sprowadzał często na specjalne zamówienie z Rzymu. Na galerię obrazów w łazienkowskim muzeum składa się około 400 eksponatów, w tym dzieła L. Caracciego czy M. Baciarellego. Można tu również zobaczyć zbiory graficzne, których ilość przekraczała niegdyś nawet 80 tysięcy! Gabinetem Rycin Poniatowskiego musiał opiekować się specjalnie wyznaczony kustosz, gdyż zbiór ten był niesłychanie ważny dla króla Stanisława.

Łazienki Królewskie – koncerty
W Łazienkach Królewskich można obcować nie tylko ze sztukami wizualnymi, ale również muzyką. Cykl wakacyjnych koncertów, wypełnionych kompozycjami Fryderyka Chopina odbył się w tym roku już po raz 61. Niestety, ze względu na ograniczenia dotyczące imprez masowych, wydarzenie zostało tymczasowo przeniesione na platformę internetową. Cieszące się ogromną popularnością recitale, organizowane pod pomnikiem ich patrona w Łazienkach Królewskich, są jednym z najstarszych przedsięwzięć kulturalnych w Warszawie oraz okazją do zaprezentowania kompozycji jednego z mistrzów romantyzmu dzieciom i młodzieży.
A co Was urzekło najbardziej w Łazienkach Królewskich?
Koniecznie podzielcie się z nami swoją historią! :)
Zobacz również
Oceń artykuł: