Kowary: kopalnia uranu i sztolnie czekają!
Kowary to miasto przepięknie położone w otoczeniu Karkonoszy. Tuż obok znajdują się Rudawy Janowickie, a także Karpacz i Jelenia Góra. Historia miasta liczy sobie ponad 500 lat. To tutaj, niedaleko Przełęczy Okraj, pracowały kopalnie uranu! Czym jeszcze zaskakują Kowary? Co warto zobaczyć?
Sztolnie Kowary – „Liczyrzepa”
Powstanie i rozwój Kowar wiążą się przede wszystkim z górnictwem rud żelaza i kowalstwem. W 1148 odkryto tu rudy żelaza. Już 10 lat później książę Polski Bolesław Kędzierzawy założył tutaj osadę. Dzięki górnictwu, hutnictwu i kowalstwu Kowary stały się osadą bogatą i mogły konkurować z pobliska Jelenią Górą. W czasach II wojny światowej i na początku okresu komunizmu w ścisłej tajemnicy wydobywano tu uran! Dziś w sztolni numer 19 i 19a w kopalni „Liczyrzepa” funkcjonuje Podziemna Trasa Turystyczna Kowarskie Kopalnie. Szlak jest oszałamiający. Przewodnik opowiada o historii pracujących tu górników, jak również o wykorzystaniu pierwiastka. W cenie biletów jest inscenizacja wybuchu w przodku górniczym oraz widowisko laserowe.


Kopalnia uranu w Polsce – „Podgórze”
W kolejnej kopalni „Pogórze”, mieszczącej się zaraz obok, złoże odkryte zostało w 1950 roku, natomiast eksploatacje rozpoczęto rok później i trwała ona do 1958 roku. Podczas prac wydobyto 140 000 ton rudy z której uzyskano prawie 200 000 kg czystego uranu! W skutek wyczerpania zasobów kopalnię później zamknięto. „Podgórze” jest oddalona o kilka kilometrów od miasta Kowary w stronę Przełęczy Okraj. Samochodem zaparkować można na pobliskim darmowym parkingu. W kopalni znajduje się bogata kolekcja szkła uranowego. Ogromną atrakcją jest turystyczna trasa nurkowa. We wnętrzu zobaczyć można studnię do nurkowania podziemnego, gdzie pobity został rekord Polski nurkowania głębinowego -ok. 160m.

Kowary atrakcje z dzieckiem
Miasto oferuje turystom bardzo różnorodne atrakcje. Co jeszcze warto zobaczyć w Kowarach? Z dziećmi najlepiej udać się do Parku Miniatur i Zabytków Dolnego Śląska. Przez cały rok obejrzycie tutaj najdrobniejsze detale pałaców, klasztorów, a nawet całe starówki dolnośląskich miejscowości. Budowle przedstawione są w tej skali 1:25. Nieco starszym łezka w oku z pewnością zakręci się w jedynym takim Muzeum Sentymentów. To miejsce poświęcone miłym wspomnieniom, gdzie możecie poczuć oddech PRLu na własnej skórze. Bardziej odważni mogą odwiedzić dom kata. Wszystkim natomiast proponujemy spacer starówką w Kowarach. Nie zapominajcie też o licznych szlakach w Karkonoszach i malowniczych Rudawach Janowickich. Koniecznie sprawdźcie również wyjątkową tradycję – rogate sanie w Kowarach!


Zobacz również
Oceń artykuł: