Najlepsze miejsca na jesienny spacer w Trójmieście, które warto sprawdzić

Nie da się zaprzeczyć, że jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku, zachwycająca wyjątkowymi kolorami liści na drzewach, żółtych, czerwonych i pomarańczowych. Jednocześnie jest już po sezonie turystycznym, na ulicach nie ma już gości z innych części kraju i z zagranicy, Jest to więc dobra pora, aby wybrać się na jesienny spacer z rodziną po Trójmieście i w spokoju zobaczyć wszystkie jego atrakcje i ciekawe miejsca.

Które najlepsze miejsca na jesienny spacer w Trójmieście możemy polecić?

Wszystkie miejscowości wchodzące w skład aglomeracji trójmiejskiej mają swój nieodparty urok, a ciekawe, warte odwiedzenia miejsca znajdziemy zarówno w Gdańsku, jak i w Sopocie i Gdyni. Można spacerować ulicami tych miast lub wybrać się w okolice pięknych lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, najbardziej malowniczych terenów i podziwiać unikalną, szeroką paletę kolorów, jakie przybrały jesienią.

Trudno jest jednoznacznie wskazać, co koniecznie trzeba zobaczyć w Trójmieście, każdy z pewnością ma swoje ulubione, naszym zdaniem jesienią warto wybrać się do takich miejsc, jak:

Główne miasto w Gdańsku

Depositphotos 73882175 S - Najlepsze miejsca na jesienny spacer w Trójmieście, które warto sprawdzić

Jak już wspomnieliśmy, jesień w Gdańsku wręcz zachęca do spacerów, przede wszystkim odwiedzenia Głównego Miasta, zobaczenia wszystkich zabytków tego grodu z ponad tysiącletnią historią. Jesienne barwy Gdańska w ostro świecącym słońcu tworzą niepowtarzalne zjawisko, grę światła i cienia na klimatycznych uliczkach, przy których stoją zabytkowe kamienice.

Spacer warto zacząć od Dworca PKP, a po drodze czekają takie zabytki Gdańska, jak Zbrojownia, po drodze koniecznie trzeba zwiedzić Bazylikę Mariacką, a potem przejść ulicą Długą, z Ratuszem Głównego Miasta, fontanną Neptuna i Dworem Artusa. Z ulicy długiej wychodzimy nad Motławę, aby zobaczyć unikalny drewniany Żuraw i zwiedzić Muzeum Morskie.

Park Oruński

Do chętnie odwiedzanych, malowniczych miejsc miasta Gdańska, zaliczamy także Park Oruński, stanowiący część zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Doliny Potoku Oruńskiego, będący obszarem chronionym wpisanym do rejestru zabytków, zajmującym powierzchnię 19 hektarów.

Spacer doliną pozwala oderwać się od zgiełku wielkiego miasta, a w parku znajdują unikalne drzewostany, skupiska krzewów ozdobnych, wysokie żywopłoty oraz stawy z kaskadami, urocze mostki, punkty widokowe, miejsce zabaw dla dzieci i galeria rzeźb plenerowych.

Park Jaśkowej Doliny

Kolejne urokliwe miejsce mające jesienią wręcz magiczną atmosferę, jeden z pierwszych parków publicznych w Europie, utworzony na początku XIX wieku. Leży w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, składa się z licznych dobrze oznakowanych tras spacerowych, przy których znajduje się pomnik Jana Gutenberga, prowadzących do Jaśkowego Zakątka.

Mieści się on nad stawem, przez który przepływa Jaśkowy Potok i otaczają go kamienne altany, ławeczki, ścieżki spacerowe, wszystkie biegnące przez starannie skomponowane kompozycje roślinne. Kolejną atrakcją tego parku jest punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na Gdańsk Wrzeszcz, Zaspę i Brzeźno.

Dolina Strzyży

Niedaleko gdańskiej dzielnicy Brętowo i osiedla Matemblewo znajduje się Dolina Strzyży, chroniony prawem rezerwat leśny, część wspomnianego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zajmujący powierzchnię ponad 35 hektarów.

Tutaj także znajdziemy ścieżki spacerowe biegnące wzdłuż rzeki Strzyży, jednego z naturalnych dopływów Wisły przepływających przez Trójmiasto. Można tu naładować akumulatory po ciężkim dniu, pooddychać świeżym powietrzem i odpocząć w cieniu rosnących olbrzymich buków.

Park Oliwski

Depositphotos 160676668 S - Najlepsze miejsca na jesienny spacer w Trójmieście, które warto sprawdzić

Skoro zwiedzamy parki, to nie możemy pominąć najpiękniejszego w całym Trójmieście, jakim niewątpliwie jest park w Oliwie. Można do niego łatwo dojechać samochodem lub kolejką SKM, a z dworca Gdańsk Oliwa dojdziemy w kilkanaście minut.

Drzewa w parku, pokryte złotymi i czerwonymi liśćmi, tworzą wyjątkowo piękny widok, zakątki z ławeczkami zachęcają do kontaktu z naturą i wypoczynku w promieniach jesiennego słońca. Znajdziemy tu starannie wypielęgnowane ogrody w różnych stylach, między innymi Palmiarnię, ogród francuski i japoński oraz siedliska ptactwa wodnego.

Wyspa Sobieszewska i Półwysep Helski

Miłośnikom leśnych wycieczek możemy polecić także romantyczne krajobrazy Parku Jaśkowej Doliny oraz nadmorskie wydmy ciągnące się wzdłuż trójmiejskich plaż, takich, jak ta na Wyspie Sobieszewskiej. Jest to nie tylko miejsce letniego wypoczynku, warto tu przyjechać także jesienią, aby zbierać spadające liście i pospacerować trasami z widokiem na Zatokę Gdańską.

Pobyt w Trójmieście można połączyć z wizytą na Półwyspie Helskim, długiej na 35 kilometrów wąskiej mierzei oddzielającej Zatokę od pełnego morza. W środku sezonu jest tam stosunkowo tłoczno, lecz jesienią bez problemu zwiedzimy wszystkie miejscowości, zwłaszcza Juratę i sam Hel.

Deptak, molo i Łysa Góra w Sopocie

Depositphotos 10456414 S - Najlepsze miejsca na jesienny spacer w Trójmieście, które warto sprawdzić

Kiedy zobaczymy już wszystkie polecane miejsca w Gdańsku, to koniecznie musimy wybrać się do Sopotu, najmniejszego trójmiejskiego miasta, gdzie obowiązkowy jest spacer ulicą Bohaterów Monte Cassino, reprezentacyjnym deptakiem miasta. Jesienią panuje na niej cisza i spokój, lecz nadal czynne są liczne restauracje, puby, muzea i galerie sztuki.

Jednym z najczęściej odwiedzanych w Trójmieście obiektów turystycznych jest sopockie molo, najdłuższa tego typu drewniana konstrukcja w całej Europie. Jej łączna długość wynosi 511,5 metrów, a w Zatokę Gdańską molo wcina się aż na 458 metrów.

Od 30 września, po zakończeniu sezonu, wstęp na nie jest bezpłatny, można popatrzeć na fale i poczuć się jak na statku. Miłośnicy wycieczek powinni wspiąć się na Łysą Górę, wznoszącą się 110 m n.p.m, z której rozpościera się widok na całe Trójmiasto i część Żuław.

Skwer Kościuszki i plaża w Gdyni

Długą podróż po Trójmieście powinniśmy skończyć w Gdyni, mieście wybudowanym od podstaw w okresie międzywojennym, kiedy Polska wreszcie odzyskała dostęp do morza. Gdynia to miasto, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, zarówno możliwość spacerów miejską plażą, jak i zwiedzenia ciekawych muzeów.

Miłośników historii z pewnością zainteresuje Muzeum Marynarki Wojennej, dwa statki muzea zacumowane przy Skwerze Kościuszki, żaglowiec szkolny „Dar Pomorza” i słynny niszczyciel z II wojny światowej, ORP „Błyskawica”.

Równie interesujące jest gdyńskie Akwarium, dawne Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego, gdzie można zobaczyć unikalne okazy fauny i flory morskiej.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł: