Rudawy Janowickie – najpiękniejsze szlaki i kolorowe jeziorka
Weekend na Dolnym Śląsku? Koniecznie wybierzcie się zobaczyć Rudawy Janowickie. To jedno z piękniejszych pasm górskich w Sudetach! Co zobaczyć w Rudawskim Parku Krajobrazowym? Przepiękne Sokoliki, zamek Bolczów i słynne kolorowe jeziorka, które są ozdobą Rudaw Janowickich. To idealny pomysł na letni i jesienny wypoczynek!
Kolorowe jeziorka – jak dojechać?
Rudawy Janowickie leżą w bliskiej odległości od Karkonoszy i stolicy gór – Karpacza. Rudawski Park Krajobrazowy wciśnięty jest między Jelenią Górę, a Wałbrzych. Niestety, Rudawy Janowickie migają z reguły za oknami aut jadących w Karkonosze, a jak widać, blisko tu ze wszystkich największych atrakcji Dolnego Śląska. W mniej niż dwie godziny dojechać można również z samego Wrocławia na jednodniową wycieczkę.
Same kolorowe jeziorka stały się ostatnio bardzo popularne. Jeziorka znajdują się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego w pobliżu miejscowości Wieściszowice. Tu znajduje się również parking. Otoczone są trasą turystyczną, którą przejść można w około 2 – 4 godziny. Kolorowe Jeziorka stanowią cześć zielonego szlaku biegnącego z wioski Wieściszowice na Wielką Kopę – najwyższy szczyt wschodniej części Rudawach Janowickich. Malownicze szlaki prowadzą do 4 jezior – żółtego, purpurowego, błękitnego i zielono-czarnego. Ich piękne kolory powstały w wyniku wydobywania minerałów m.in. pirytu.

Trasy w Sokolikach. Rudawy Janowickie z psem?
Rudawy Janowickie nadają się do wędrówek dla miłośników gór w każdym wieku. Spokojnie poradzą sobie tutaj dzieci, a także osoby starsze. Szerokie leśne szlaki i niewielkie przewyższenia sprawiają, że w te góry wybrać można się również z psem nawet na cały dzień.
Atrakcyjne są przede wszystkim Sokoliki. To mekka wrocławskich wspinaczy i przepiękne punkty widokowe. Granitowe formacje skalne zachwycają swoją ciekawą rzeźbą. Warto więc zaplanować zdobycie Krzyżnej Góry i Sokolika Wielkiego, z którego rozciąga się panoramiczny widok na Karkonosze. Ciekawym pomysłem jest także pętla z Janowa Wielkiego, przez Zamek Bolczów i Lwią Górę, aż do Szwajcarki. To przepiękne, zabytkowe schronisko PTTK, gdzie koniecznie musicie zatrzymać się choć na chwilę. Tuż obok znajdziecie niesamowite Starościńskie Skały.


Gdzie nocować – Rudawy Janowickie?
W okolicy znajdziecie nie tylko wiele ciekawych atrakcji, takich jak pałace Dolnego Śląska, kopalnie uranu czy zabytkowe miasteczka, ale także doskonałą bazę noclegową. Jeśli wybieracie się ze znajomymi bądź z rodziną, spędźcie ten czas w domu z ruską banią w Mniszkowie. To spokojna okolica, a dom posiada rozległy ogród. Możecie obserwować stąd bezpośrednio pasmo Rudaw Janowickich. W odległości 20 minut od domku, w miejscowości Miedzianka funkcjonuje lokalny browar. Można tam skosztować miejscowego piwa. Mniej niż 5 km od domu mieści się zamek Bolczów z fragmentami naturalnych skalnych ścian. Do ruin prowadzi pieszy szlak wśród lasu.

Planujecie wypad zarówno w Rudawy Janowickie jak i na szlaki Karkonoszy? Spokój, harmonię i stylowe wnętrza znajdziecie w cudownej agroturystyce w Miłkowie. Będzie to idealne miejsce na wyjazdy rodzinne. Miejsce oferuje komfortowe pokoje i apartamenty w wysokim standardzie i dla 4 – 8 osób. Goście mają do dyspozycji kuchnie, miejsce na ognisko, monitorowany parking i altany w ogrodzie. Możliwe jest również skorzystanie ze Spa: Sauna i Jacuzzi.

Zobacz również
Oceń artykuł: