Termy – gdzie warto jechać? Wyjaśniamy, jak powstają gorące źródła
Miejsca usytuowane w pobliżu gorących źródeł to coraz popularniejszy kierunek podróży. Składa się na to wiele czynników, a w tym – szczególne właściwości basenów termalnych. Dziś chcemy przybliżyć Wam, jak powstają termy oraz gdzie warto jechać, aby cieszyć się terapeutyczną kąpielą w Polsce.
Gorące źródła – co to znaczy?
W starożytności termami nazywano publiczne łaźnie, w których każdy z mieszkańców miasta mógł zażyć kąpieli. Obecnie termin ten dotyczy specjalnie przygotowanych basenów, które wypełnia woda geotermalna. Przepływając przez kolejne warstwy ziemi, gromadzi ona w sobie mikro- i makroelementy, takie jak magnez, potas, wapń, selen, krzem, mangan czy żelazo. Swoją nazwę gorące źródła zawdzięczają natomiast temperaturze napływających do nich wód. Zgodnie z definicją, lecznicza ciecz musi mieć co najmniej 20°C. W Polsce, w niektórych źródłach, sięga ona nawet 86°C.

Na co pomaga woda termalna?
Woda w gorących basenach zawiera różnorodne pierwiastki, wśród nich także te wnikające w głąb skóry. Kąpiel w odpowiednio dobranej do potrzeb naszego organizmu wodzie zbawiennie wpłynie na jego kondycję. W zależności od stężenia poszczególnych elementów, może ona:
- wyregulować tętno,
- zmobilizować system odpornościowy,
- zredukować ból mięśni i stawów,
- poprawić stan skóry.
Korzyści jest znacznie więcej, dlatego warto zainteresować się trendem podróżowania do miejsc znajdujących się w pobliżu basenów termalnych w naszym kraju.

Gdzie w Polsce są gorące źródła?
Na terenie Polski znajduje się naprawdę imponująca liczba term. Możecie wybrać spośród różnych regionów. Większość z nich znajduje się w górach, ale z kojącej kąpieli skorzystacie także w województwie łódzkim, mazowieckim czy Wielkopolsce. Poniżej prezentujemy Wam kompletną listę polskich gorących źródeł:
- Termy Cieplickie (Jelenia Góra, dolnośląskie),
- Słoneczne Termy Zameczek (Kudowa-Zdrój, dolnośląskie),
- Uzdrowisko Lądek-Długopole (Lądek-Zdrój, dolnośląskie),
- Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój (Przerzeczyn-Zdrój, dolnośląskie),
- Uzdrowisko Ciechocinek (Ciechocinek, kujawsko-pomorskie),
- Geotermia Grudziądz (Grudziądz, kujawsko-pomorskie),
- Inowrocławska Terma (Inowrocław, kujawsko-pomorskie),
- Termy Uniejów (Uniejów, łódzkie),
- Terma Bania (Białka Tatrzańska, małopolskie),
- Termy Bukovina (Bukowina Tatrzańska, małopolskie),
- Chochołowskie Termy (Chochołów, małopolskie),
- Termy Gorący Potok (Szaflary, małopolskie),
- Termy Podhalańskie (Szaflary, małopolskie),
- Aqua Park Zakopane (Zakopane, małopolskie),
- Polana Szymoszkowa (Zakopane, małopolskie),
- Termy Mszczonów (Mszczonów, mazowieckie),
- Termy Rzymskie (Czeladź, śląskie),
- Uzdrowisko Ustroń (Ustroń, śląskie),
- Baseny Termalne Mineralne Solec-Zdrój (Solec-Zdrój, świętokrzyskie),
- Termy Warmińskie (Lidzbark Warmiński, warmińsko-mazurskie),
- Hotel SPA Termy Medical Warmia Park (Pluski k. Olsztyna, warmińsko-mazurskie),
- Termy Maltańskie (Poznań, wielkopolskie),
- Tarnowskie Termy (Tarnowo Podgórne, wielkopolskie).

Które termy wybrać?
Wybór odpowiedniego kompleksu z basenem termalnym zależy przede wszystkim od Waszych potrzeb zdrowotnych. Nie jest jednak tajemnicą, że gorące źródła odwiedzają również osoby zdrowe, które podczas urlopu chcą się zrelaksować. Niektóre z wymienionych lokalizacji wyróżniają się także pod względem wizualnym. Termy Uniejów położone są nieopodal renesansowego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, gdzie obecnie mieści się hotel. Basen „Wojciech” w Uzdrowisku Lądek-Zdrój to natomiast oryginalne, zrekonstruowane kąpielisko z XVII wieku. Odwiedzając Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej, znajdziecie się w jednym z największych tego typu obiektów w Europie Środkowej. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie!
Zobacz również
Oceń artykuł: